Rzeczy, których nauczy cię blogowanie

Styczeń 12, 2015

Od kilku lat obserwuję, jak moi znajomi zaczynają zakładać blogi. Ściślej mówiąc, patrzę głównie na proces zakładania, bo później, poza pierwszymi kilkoma notkami, nie ma się czemu przyglądać. 99 % tych blogów przestaje być prowadzona w ciągu pierwszych trzech miesięcy.

Dlaczego?

Otóż zauważyłam, że blogowanie wymaga posiadania kilku cech. Oczywiście wszystkie z nich można wypracować w tracie regularnego (słowo klucz) pisania notek, więc nie macie się czym stresować.

Obserwując siebie i innych piszących blogerów, zauważyłam, że każdego z nas charakteryzują cechy, które często przekładają się potem na istotne osiągnięcia: lepszą jakość życia, efektywniejszą pracę, większą skuteczność podejmowanych działań itp.

O co dokładnie chodzi?

10 rzeczy, których nauczy Cię blogowanie

 

1. Cierpliwość

Sukces, sława i miliony UU w trzy miesiące? Zapomnij. Blogowanie częściej przypomina zwykłe pisanie na komputerze niż taplanie się w brokacie i szampanie na eventach. Po prostu trzeba robić swoje, i robić swoje, i robić swoje, i robić swoje, i robić swoje, i robić swoje, i robić swoje, i robić swoje, i robić swoje, i robić swoje, i wiecie, co robić.

2. Systematyczność

Jeśli piszesz notkę wtedy, kiedy przypomni Ci się, że powinieneś uprać dywan, to równie dobrze możesz nie pisać jej wcale. Oczywiście rozumiem, że ktoś tworzy internetowy pamiętnik tylko i wyłącznie dla siebie, ale raczej wszedłeś tutaj, żeby się dowiedzieć, co może dać Ci pisanie dla ludzi. A tworzenie bloga, który ma czytelników wymaga (i uczy) systematycznej pracy.

3. Chęć doskonalenia się

Wyznaję teorię, że bloger zadowolony z siebie to bloger, który się skończył. Oczywiście jest to żart, ale jak to z każdym żartem bywa – zawiera w sobie część prawdy. Blogowanie rozwija się w tak astronomicznym tempie, że wymaga od autorów bezustannego doskonalenia się. „Wymaga” to złe słowo – dobrzy autorzy sami rwą się do tego, żeby robić rzeczy coraz lepiej i bez przerwy się uczyć.

4. Umiejętność podejmowania rozsądnych decyzji

Masz wolny weekend. Co zrobisz?

Pójdziesz na kilka imprez, a potem będziesz spał i wpisywał w google hasło „kac, domowe sposoby”? Zastanowisz się, jak podzielić czas pomiędzy odpoczynek i pisanie notek? Może kino i jakiś artykuł inspirowany filmem? Albo bieganie i notka o tym, jak to robić w styczniu? Albo jeden weekend imprez, a drugi opisywania, co się na nich działo? Trudne decyzje. Bloger umie podjąć te właściwe.

5. Mówienie logicznie i z sensem

Mam jedną (na potrzeby tej notki jedną) straszną cechę – nie potrafię słuchać ludzi, którzy nie wiedzą, o co im chodzi. Kiedy ktoś plącze się w tym, co mówi, powtarza po pięć razy to samo, gubi wątki i używa znanych tylko sobie skrótów myślowych, to mój mózg zaczyna wizualizować sobie jedzenie. Wtedy słucham takiej osoby z uśmiechem na ustach. W końcu kto by się nie uśmiechał na myśl o spaghetti?

Na szczęście ten problem nie istnieje, kiedy rozmawiam z blogerami. Oni są już nauczeni, że muszą komunikować się w sposób zrozumiały dla otoczenia, bo inaczej nikt by ich nie czytał.

Dobrze, dobrze, macie rację, to akurat dotyczy PRAWIE wszystkich blogerów. Wyjątki są wszędzie.

6. Perfekcyjna organizacja czasu

Większość blogerów, których znam, robi 981231203029380129380129830128 rzeczy w ciągu tygodnia. Niekoniecznie związanych z blogowaniem. I dają radę. Żeby być ciekawym blogerem, trzeba być ciekawym człowiekiem. A nie da się nim zostać, jeśli w wolnym czasie głównie nie robi się nic. Dlatego prawdopodobnie pierwszą osobą na świecie, która opanuje zdolność bilokacji będzie jakiś bloger.

7. Negocjacje

A w zasadzie świadomość tego, ile jest się wartym. To naprawdę każdemu na początku trudno ocenić. Większość blogerów zgadza się wtedy na zdecydowanie zbyt niskie stawki za reklamę, tylko dlatego że boją się, iż akcja im przepadnie. Na szczęście z czasem się z tego wyrasta i e-mail o treści „pani cena jest stanowczo za wysoka” umie się zamienić w konkretne negocjacje – co mogę zrobić, a czego już nie.

8. Umiejętność słuchania

Wiecie, jak powstają notki albo skąd blogerzy czerpią inspiracje? Z innych ludzi. Rozwinięta zdolność słuchania to nie tylko umiejętne przekładanie mowy na język pisany, ale również kopalnia pomysłów na teksty.

9. Brak zawiści

Pomijając kręgi blogerskie, które tak bardzo chcę pominąć, że o nich nie wspomnę, blogerzy nie rysują sobie samochodów z zazdrości o to, że ktoś dostał lepszą kampanię albo ma wyższe statystyki. Wynika to oczywiście z faktu, że po prostu nie stać nas na razie na samochody, które warto byłoby komuś niszczyć. Okay, to żart. A całkiem serio – środowisko blogerów, w którym ja się obracam, jest naprawdę niezwykle motywujące, oferuje wsparcie i pomoc. Owszem, każdy patrzy co robi kolega, ale zamienia to w inspirację, a nie zawiść.

10. Uczenie się na własnych błędach

Notka Ci nie wyszła? To wspaniale! Trzeba się zebrać w sobie i dowiedzieć dlaczego, żeby uniknąć jeszcze raz tych samych błędów.

 

To jak, kto jeszcze jest chętny, żeby zostać blogerem?

 

baner-poziomy

 

 • I robić swoje. I robić swoje. Cała prawda.
  Idę robić swoje :)

 • Wszystko prawda! U mnie pojawił się również ogromny wzrost pewności siebie. Gdybym dwa lata temu usłyszała, że w ciągu jednego roku zaliczę kilka imprez z totalnie obcymi ludźmi, w kilku różnych zakątkach Polski, pewnie postukałabym się w czoło. Szalenie bałam się obioru innych ludzi i chyba mogę uznać, że udało mi się z tego wyleczyć :)

 • PKT 5 – zgadzam się w 100% :)

 • Edwin Zasada

  Z jednym punktem nie mogę się zgodzić. Mianowicie chodzi o „9. Brak zawiści”. Niestety tutaj również znane są wyjątki, ale da się z nimi żyć. PS. jakie spaghetti, to Ty wtedy nie myślisz o pizzy?

  • To też napisałam o tym :)
   Co to spaghetti – to taki zamiennik pizzy :D

   • Edwin Zasada

    Ok, ok… potraktowałem ten punkt w zbyt dużej ogólności względem środowiska. :)

    PS. mi co najwyżej można porysować autobus miejski, ale trzeba wcześniej wiedzieć którym dziś będę jechał. Tyle ich mam. ;)

    • Wiem o co Ci chodzi, ale na szczęście można sobie wybrać znajomych :)

 • Zgadzam się ze wszystkim, ale najbardziej z 5. punktem :) Według moich (nieblogowych) znajomych mam ADHD, bo przecież jest zima, a zimą powinno się leżeć na łóżku i czekać, aż przyjdzie wiosna. A ja po prostu nie umiem usiedzieć na miejscu, gdy dzieje się coś ciekawego (nawet na drugim krańcu Polski) :) Pozdrawiam!

  • ADHD to zaburzenie :) Masz raczej dużo energii :)

   • Ups, to jednak punkt 6. ;) Ja to wiem, ale oni jak widać niekoniecznie ;)

 • Jestem wyjątkiem potwierdzającym regułę z pkt 5 :)

  • Ja też :) Poza tym wszystko się zgadza :) Blogowanie jest fajne :)

 • Olga (tequilagotuje)

  Bardzo rozsądny i dobrze napisany tekst!

 • Cieszę się, że zostałam blogerką :) część z cech, o których piszesz już miałam ukształtowane (np. numer 6), teraz utwierdzam się w przekonaniu, że nadal je posiadam a dodatkowo ulepszam te nowe (2 i 3). Myślę, że blogowanie to doskonały sposób na rozwój osobisty dla tych, którzy rzeczywiście mają taką potrzebę. Wiele razy trafiałam na blogi, które jak wspominałaś, były pisane kilka miesięcy lub tygodni – ba! sama miałam 2 podejścia do blogowania, które zakończyły się fiaskiem. Dodatkowo, podobnie jak pisząca niżej Paulina, bałam się tego, jak na mojego bloga zareagują znajomi, gdy już się ujawnię (przez miesiąc pisałam w ukryciu). Dzisiaj piszą mi, że czytają moje posty z zainteresowaniem i podziwiają za systematyczność i samozaparcie w tym, co robię a ja, cóż … rozglądam się dookoła, słucham ludzi w tramwaju, obserwuję rzeczywistość i co rusz wpisuję do kalendarza nowe propozycje tematów blogowych – to naprawdę świetne zajęcie :)

 • Większości osób wydaje się, że prowadzenie bloga to jak jazda cadillakiem po mieście. Widzimy najczęściej efekt końcowy blogowania np: podróże po świecie Kominka czy niebotyczne zarobki Michała Szafrańskiego. Nie dostrzegamy drogi, którą przeszli, rzeczy które sobie odmówili czy chociażby tysięcy godzin pisania, które nie przyniosły żadnego dochodu.

  Półtora miesiąca temu zacząłem przygodę z blogowaniem. Zgadzam się w 100% z twierdzeniem, że większość blogów przestaje być prowadzona po 3 miesiącach, bo po prostu dosięga nas szara rzeczywistość i przychodzi rozczarowanie. Kasa świeci pustkami, a liczba wyznawców nie przekracza liczby mieszkańców bieguna północnego.

 • Punkt 8 – bardzo, bardzo. I wyostrzona umiejętność patrzenia na świat.
  I punkt 9. Blogerzy są zaprzeczeniem stereotypu o zazdrosnym Polaku, który podstawia drugiemu nogę.

  • Idealne podsumowanie punktu 9. Przyznam szczerze, że dopiero w kręgach blogerskich przekonałam się, że takie środowiska po prostu istnieją i to nie jest tam niczym niezwykłym, a wydaje się to być wręcz czymś oczywistym. Na co dzień, w naszym zwyczajnym otoczeniu – niestety (!) niekoniecznie.

  • Blogosfera to chyba jedyne miejsce, gdzie wyścig szczurów jeszcze nie dotarł. Albo przynajmniej nie zdominował. Blogerzy są bardziej wiarygodni i autentyczni, niż niejedno forum czy portal, to prawda.

 • Masz rację w 100 procentach. Widać, że jesteś dobrym obserwatorem. Pozdrawia serdecznie.

 • Ja bym dodała, że jako bloger nauczysz się wielu rzeczy takich technicznych – od ogarniania social media, wordpressa czy blogspota, konstruowanie i podpisywanie umów, czasem prowadzenie własnej DG, aż po – w niektórych przypadkach – montowanie filmów. To sporo.

 • Wszystko się zgadza! Nic tak bardzo mnie nie rozwinęło jak blogowanie i mam nadzieję jeszcze długo się tak rozwijać :)

  P.S. Gratuluję Srebrnej Dziesiątki! Bardzo na nią zasłużyłaś i tylko czekałam aż Cię ujrzę w czołowym zestawieniu.

 • Punkt 4 <3

  Ostatnio właśnie miałem taką sytuację. Napisałem na FB, że 3 dziewczyny spytały czy idę z nimi na imprezę, a ja powiedziałem, że nie mogę bo piszę bloga. Ile głosów się pojawiło, że to głupota, powinienem iść itp ;) Ehhh… Te wybory blogera ;)

 • Robić swoje! To należy powtarzać jak mantrę. Jak @Zapetlone:disqus, idę robić swoje. I gratuluję srebra!

 • Punkt 9 – żyć w zgodzie ze sobą i nie patrzeć na blogera przez pryzmat UU.
  Dodaję punkt 11 – pokora :)

 • Zakochałam się w punkcie 5 :) I właśnie ogarnęłam, że masz racje, tylko nie myślę o jedzeniu tylko jak przedstawić kolejny tekst na blogu, po czym łapię się, że uśmiecham się do kogoś kto właśnie opowiedział smutną historię.

 • Zgadzam się z każdym punktem i pod każdym śmiało się mogę podpisać! Zakładając bloga wręcz nie myślałamo tym, że moje życie tak może się odmienić. Choć z punktem 9 mam problem :) Jak to zwykle bywa kłamstwo ma krótkie nogi i niektórzy myślą, że „posłodzą” a swoje za plecami zrobią i nikt się o tym nie dowie. Miałam styczność z zawiścią blogową i byłam wręcz zdumiona, że można tak nisko upaść. Raz, bo raz (o którym przypadkowo się dowiedziałam), ale cóż zrobić, w końcu blogosferę tworzą te same osoby, które mijamy na ulicy.

 • Trudno się nie zgodzić. 1, 2 i 4 – punkty z mojego życia :)

 • Muszę przyznać, że zgadzam się z każdym punktem. Co prawda mój blog raczej nie startuje do żadnych poważnych kampanii, jest bardziej hobbystyczny, ale jednak satysfakcją jest dla mnie to, że ktoś go czyta i dlatego wiem, że cierpliwość, systematyczność, a przede wszystkim ciągłe doskonalenie umiejętności jest koniecznie. Ja przeszłam olbrzymią metamorfozę w kwestii zdjęć co nie zmienia faktu, że nadal nie jestem z nich zadowolona. Chyba nigdy nie powiem, że jestem zadowolona z mojego bloga w 100%, ciągle jest coś co można poprawić :)

 • O matulu, jeśli wiem o czym mowisz, to może znaczyć tylko dwie rzeczy: Ty do perfekcji opanowałas punkt nr 5; do szpiku kości czuje całą 10-tke ;)
  Ale nie powiem Ci „dobra robota”, bo i tak nie uwierzysz :)

 • Zgadzam się, zwłaszcza z punktem 9.
  Oprócz naprawdę sporadycznych przypadków (które mogę wymienić na palcach jednej ręki) nigdy nie zdarzyło mi się tak, żeby inny bloger mi nie pomógł albo nie doradził życzliwie.

  Do tej pory pamiętam, kiedy byłam początkującą blogerką i Paulina z Kotlet.TV która już wtedy miała potężnego bloga pomagała mi stawiać pierwsze kroki na YouTube, doradziła ze sprzętem wielokrotnie i w ogóle.
  Dlatego ja też się staram pomagać jak mogę i środowisko naprawdę jest fajne, trzymające się razem – ludziom z zewnątrz trudno w to uwierzyć i czasem się im wydaje że to na pokaz, ale tak po prostu jest:)

 • niektórych z tych cech mi brakuje a bloguje od 2008

 • I na pewno uczy też pokory, która częściowo wiąże się z cierpliwością :) I z drugiej strony pewności siebie, bo trzeba mocno stąpać po ziemi i znać swoją wartość!

 • Ja dodałbym umiejętność szybkiego zaznajomienia się z danym tematem. Większość z nas przecież nie miała pojęcia jak działa WordPress, jak zarządzać blogiem (poprawianie CSS, zmiana wyglądu, administracja bazą danych – kopie, używanie właściwych wtyczek). Spora część nauczyła się robić zdjęcia, by upiększyć bloga, podszkoliła się wpisaniu, nauczyła się występować przed kamerą, musiała na własną rękę nauczyć się podstaw SEO i pracy w social media i tak dalej i tak dalej.

  Co do cech wymienionych przez Ciebie, za najważniejszą uznałbym cierpliwość bo bez niej nie ma bloga. Amen

 • Mimo że jestem Świeżakiem. To traktuje swoje „blogowanie” jak studia MBA w systemie eksternistycznym. Jak do tej pory ogarnąłem Photoshopa, Indesign’a, WordPressa. Kilka elementów z dziedziny marketingu, biznesu i e-biznesu. Zyskałem oraz rozwijam pozytywne cechy charakteru. A przede mną jeszcze masa materiału do przemielenia :(
  Podobno bloger jest wiecznym studentem, to prawda?

 • Przede wszystkim cierpliwość i systematyczność…o to najtrudniej, zwłaszcza na początku drogi; grunt, to wypracować sobie jakiś schemat i konsekwentnie się tego trzymać… „i robić swoje” :)

  Gratuluję:)

 • Punkt 6. Prawda, prawda – trzeba być ciekawym człowiekiem :) Najlepsze rzeczy tworzy się pomiędzy jednym zajęciem a drugim, wydzielając te krótkie chwile na opisanie wszystkiego-co-siedzi-w-głowie-od-ho-ho-ho ;)

 • Systematyczność i podpatrywanie (ale nie kopiowanie) lepszych od siebie to klucz do myślenia o sukcesie. Poza tym warto wracać do swoich starych wpisów. Najczęściej można się z nich pośmiać i zauważyć swój postęp.

 • rozsądne i prawdziwe :)

 • blogowy dekalog. amen!

 • Monika, to teraz szybkie pytanie odnośnie ostatniego punktu – co jest wyznacznikiem tego, że notka się nie udała?
  Mówiąc szczerze czasem miewam z tym problem o tyle, że:

  a) mnie się wpis podoba, ale nie wiem czemu nie łapie;
  b) wpis zrobięłm szybko, niemal na kolanie, na podstawie luźnej, szybkiej myśli i okazuje się strzałem w *10*

  I bądź tu mądry ;)

  • To zależy co sobie założysz jako efekt. Też tak miałam kiedyś, że wpisy na kolanie miały więcej odsłon, ale teraz mam totalnie odwrotnie i dopiero jak się napracuję nad tekstem to lecą odsłony.

 • Dobra notka. Punkt 3 jest prawdziwy. Jeżeli ktoś osiadł na laurach i chce spijać śmietankę to naprawdę się skończył. Konkurencja nie śpi :)

 • Do tej pory uważam, że jestem gdzieś na początku drogi blogowej. Im dłużej trwa, im staje się bardziej systematyczna tym jestem coraz bardziej w lesie. Mnóstwo tu zakamarków, człowiek nieustannie się dowiaduje o czymś o czym nie wiedział, koniecznie musi się uczyć, być otwarty i prowadzić życie, które wymaga ogromnych umiejętności organizacyjnych. Kojarzę Cię Moniko od bardzo dawna i niesamowicie podziwiam za wytrwałość w tym co robisz i co reprezentujesz sobą. :) Pozdrawiam ciepło

 • Nadal chętna, a co! Chwilowo pracuję nad zdolnością trilokacji, bo bilokcji to wymagają ode mnie już pozostałe zajęcia :)

 • Prowadzenie bloga dało mi też otwarty umysł – ciągle coś oglądam, węszę, podpatruję i nie po to, by to skopiować, ale po to, żeby się zainspirować. Bardzo trafne spostrzeżenia – mam bardzo podobne. Choć mój blog jest specyficzny i pamiętam, że jedna (dosyć znana) blogerka zasugerowała mi, że szybko zamknę bloga, bo wyczerpią mi się tematy i nikt mi nie komentuje ;). Trochę wtedy zwątpiłam, dziś śmieję się z tego, bo strona się rozwija, a komentarzy mam 2 razy więcej od niej. Wszystko zawdzięczam wielu godzinom pracy, oczywiście to zaledwie rok prowadzenia strony i wiele przede mną.

 • Zaczęłam niedawno, uczę się systematyczności. Opornie, ale do przodu. A pkt 8. rozwinęłabym na oczy i uszy dookoła głowy. Inspiracje czerpię ze wszystkiego.

 • „taplanie się w brokacie i szampanie na eventach” hehe! Na szczęście mnie ten aspekt blogowania najmniej pociąga. Odnośnie cierpliwości i systematyczności – mhm, mhm, czyli jak przetrwam pierwsze 3 miechy, to już potem będzie luzik, wpadnę w cug? ;) A tak serio to bardzo pomaga fakt, że jestem tytanem pracy – zarówno w życiu zawodowym, jak i w blogowaniu. Co tam, że śpię maks. 5 godzin na dobę, to jest fajne! Czuję, że coś „tworzę”, a nie spędzam czas w sieci bezproduktywnie jak kiedyś, przed startem bloga.

 • Skoro tego wszystkiego nauczy człowieka blogowanie, to ustawowo każdy uczeń w podstawówce powinien na zaliczenie mieć swojego blogaska i na nim działać. Przez długi czas, systematycznie. Wszystkie punkty, które znalazły się we wpisie przeciętnemu człowiekowi są potrzebne w całym życiu.

 • Cierpliwość i systematyczność, do tego umiejętność przetwarzania informacji, podpatrywanie, chęć uczenia się od bardziej doświadczonych, a przede wszystkim poświęcenie czasu. Bez tego ciężko nawet próbować. :)

 • Też to zaobserwowałam, ba mam kilku znajomych, którzy założyli blogi, ba nawet zainwestowali w nie pieniądze, a stronka pożyła może z 3 miesiące. Oczywiście później tłumaczą się tym, że mają dużo pracy, nie mają czasu. No bo przecież my blogerzy nie robimy nic oprócz pisania notek…

 • Dodałabym jeszcze cierpliwość do odpowiadania na różnorakie pytania (i te głupsze, i te poważniejsze) i umiejętność wytłumaczenia, czym jest prawdziwa satysfakcja :)

 • Opis szóstego punktu fest daje do myślenia.
  Ale, Monika, no weź, nie wiesz, że nikt nie wpisuje znaków przystankowych w zapytaniach do Wujka Google? :D

 • Pisanie bloga to ciężka praca. Trzeba się nauczyć całego mnóstwa różnych rzeczy.

  Ten wpis pojawił się idealnie w momencie, kiedy zastanawiam się czy nie zrezygnować. Nie wiem czy mam wszystkie te cechy.

 • „Żeby być ciekawym blogerem, trzeba być ciekawym człowiekiem” – niekoniecznie moim zdaniem. Trzeba umieć dobrze pisać. Za wieloma fantastycznymi blogami stoją ludzie zupełnie przeciętni i nie próbujący dostarczać sobie atrakcji tylko po to, by móc je opisać – za to potrafiący opowiedzieć o kupowaniu ziemniaków w sposób absolutnie zachwycający.
  No i oczywiście wszystko jest kwestią tego, po co właściwie blog się prowadzi, bo ciągle są tacy, którzy stukają w klawiaturę jedynie po to, żeby gdzieś upuścić nieco swoich myśli.

  • Heh, ale samo im to pisanie nie przyszło, musieli na przykład przeczytać znacznie więcej książek niż inni ludzie ;) A to już jest ciekawe.

 • Słuchanie wzmocnione obserwacją…czytanie, szukanie, próbowanie…a na to wszystko systematycznośc (smile).W blogowaniu pojawią się trend „Żyj życiem, o którym warto blogować”- to chyba kilka punktów wyczerpuje.

 • Marcelina Nobis-Szczepańska

  Nie pozostaje mi nic innego jak przyznać Ci rację:-)

 • Bardzo pomocny tekst, dużo przydatnych informacji. Ja pisałam wcześniej blog kulinarny, ale doszłam do wniosku, że już nie kręci mnie pisanie tylko o ciastach. Trzeba wypłynąć na szersze wody:-) zobaczymy co się z tego urodzi.

 • Ludzie kończą pisać po 3 miesiącach, bo nie jest to ich pasja. „Pasja rodzi profesjonalizm”

 • „Mówienie logiczne i z sensem” z tym mam zawsze problem. Strasznie szybko i strasznie dużo mówię. Chcę powiedzieć kilka rzeczy na raz i przez to gro ludzi mnie nie rozumie. Z każdym postem, który stworzę wyłania się obraz logicznego pisania w schemacie działanie-skutek, a moim największym marzeniem jest ogarnięcie mojej chaotyczności (mam to po mamie) i wolniejsze życie. Pozdrawiam!

 • No cóż jako blogerka pisząca o czasie nie mogę nie napisać, że punkt 6 jest trafiony na 100%. Jak tego nie dasz rady ogarnąć to nie blogujesz i już. A łatwo rozpoznać kiedy ktoś przestaje ogarniać – wysyła wtedy do swoich czytelników informacje/posty/statusy typu: „dzisiaj już nie dałam rady, bo wiele rzeczy się działo itp.)
  Albo bierzesz to na poważnie i dajesz radę, albo piszesz sobie do pamiętnika od czasu do czasu :)

  • Nie jestem pewna, czy jest dokładnie tak jak mówisz w przedostatnim zdaniu. Jeśli ktoś bloguje regularnie i napisze coś takiego, to dla mnie jest to +1 do wiarygodności, znak, że człowiek nie jest robotem i nie poświęca czegoś bardzo ważnego na rzecz blogowania.

 • Pingback: Cotygodniowy Przegląd Internetu #9: Sasha Grey, "Breaking Bad" i "House of cards"()

 • Asia Hadzik

  Zgadzam sie!

 • Bardzo trafne spostrzeżenia. Słusznie odniesienie do punktu 9 :)

 • Swietny tekst! Taki prawdziwy! Ja czesto szukam rad, porad- kupuje ksiazki o blogowaniu. Dopiero sie ucze i pewnie wiele podpunktow mi przypasowalo. Nie napisze ”glosno” bo az wstyd! Jednakze, musze przyznac ,ze Twoj tekst naprawde dal mi do myslenia. Ja juz tutaj zostaje. Dziekuje.

 • O, ta notka jest do mnie!

 • Żeby być ciekawym blogerem, trzeba być ciekawym człowiekiem. A nie da się nim zostać, jeśli w wolnym czasie głównie nie robi się nic.Super mysl w 100% zgadzam sie i pozdrawiam Beata

 • Oj ja też obserwuję, jak to niektórzy moi znajomi z uczelni (skądinąd dziennikarze, więc pisać powinni umieć) tak wiele mówili o blogowaniu, a po 2-3 notkach im się znudziło. No cóż, blogowanie wymaga wysiłku i cierpliwości, nie odrazu obsypią nas złotem (o ile w ogóle).

 • Bardzo motywujący wpis :) Trudno mi napisać coś więcej niż to, że poczułem się zmotywowany, zainspirowany i wypełniony pozytywną energią jednocześnie. :)

 • Wpis daje do myślenia. Zwłaszcza kiedy jest się młodym blogerem. U mnie punkt 6 kuleje i to bardzo ;) Ale staram się to zmienić, a nadchodząca wiosna i przyszłe lato sa najlepszym motorkiem ;) Pozdrawiam :)

 • Podpisuję się pod punktem 5. Naprawdę niełatwo czasem sensownie ująć w słowa chaos myśli. Blog zmuszą do wyrobienia pióra i pewnej logiki w pisaniu.

 • Świetny post! Od siebie dodałabym jeszcze, że blogowanie uczy wydobyć swój własny głos. Początkowo bloguje się nieśmiało, z pewnymi zahamowaniami, z czasem jednak zaczynamy się przełamywać (wydaje mi się, że to w tym momencie dużo ludzi przestaje pisać). W naszych postach widać ‚nas’. 10 blogerów może pisać o tym samym, ale każdy post będzie inny, wyjątkowy

 • ja myślę, że najważniejsze jest posiadanie dobrego celu i ważnej misji, jeśli wiemy gdzie chcemy dążyć i co osiągnąć i mamy naprawdę ważny cel, to wszystko inne przyjdzie samo po drodze :)

 • Pingback: To już rok! - Primo CappuccinoPrimo Cappuccino -()

 • Wiem, że to dośc stary tekst, ale właśnie na niego trafiłam i strasznie mi się podoba. :) Polecę go moim Czytelnikom! :)

 • Pingback: To już rok! - Primo CappuccinoPrimo Cappuccino - Blog o Włoszech, pracy pilota wycieczek, slow life, slow travel i slow coffee.()

 • Bartłomiej Kotarski

  Bardzo

 • Bartłomiej Kotarski

  Mimo, że jestem początku

 • aleksandrasowinska

  Jestem autorką bloga o języku włoskim. Podpisuję się obiema rękami (i nogami też) pod każdym słowem tego artykułu. Zabierając się za prowadzenie bloga, nie miałam pojęcia, że to ciężka praca i że wymaga systematyczności i rzetelności. Ale też muszę powiedzieć, że daje ogromną satysfakcję :)

Garnitur damski – wywrotowa historia

Luty 7, 2017

Klasyczny garnitur jest dla eleganckich kobiet czymś oczywistym. Jednak jeszcze do niedawna wzbudzał wielkie kontrowersje. Służył do prowokacji i walki o pozycję, a czasem do śmiałej zabawy stylem.

Wiecie, co jest niezwykłe w dzisiejszych czasach? Między innymi to, że damski garnitur w klasycznej formie, wzorowanej na formalnym krawiectwie męskim, jest dziś traktowany jako normalny ubiór do pracy, a nawet na bardziej uroczyste wyjścia. Taki strój nie wzbudza sensacji ani poczucia, że ktoś tu przebiera się za mężczyznę czy obnosi się ze swoją siłą. Na topie są uniwersalne fasony – dopasowane do ciała kobiety, ale pozbawione udziwnień i ozdobników. Aż trudno uwierzyć, że kiedyś damski garnitur traktowano z rezerwą, a jeśli już się pojawiał, to rzadko w tym prostym, klasycznym stylu.

Ale uwaga, wcale nie twierdzę, że kiedyś podejście do damskiego garnituru było złe, a wszystkie fasony z lat minionych nadają się na śmietnik. Moda – nawet ta klasyczna – rozwija się dzięki eksperymentom. O niektórych trzeba szybko zapomnieć, ale inne będą nas inspirować i już niedługo powrócą w zmienionej formie. Na historię ubioru nie patrzę jak na zbiór niepotrzebnych nikomu ciekawostek. Widzę w niej raczej skrzynię pełną pomysłów, z których zawsze można coś wybrać. To jak to było z damskim garniturem?

Prehistoria

Początków trzeba szukać wśród XIX-wiecznych skandalistek, które publicznie paradowały w męskim stroju przypominającym garnitur. Należała do nich George Sand. Polacy pamiętają ją przede wszystkim jako partnerkę Fryderyka Chopina, ale we Francji znana jest jako autorka ponad 40 powieści i ważna postać dla ówczesnej bohemy. To niezwykle barwna osobowość.

Sand zdarzało się przemierzać ulice Paryża w męskim stroju, co wywoływało tak wielką sensację, że rozprawiano o tym również poza granicami Francji. Jeśli wierzyć ilustracji, nosiła surdut (przypominający suknię dopasowaną w talii i szeroko rozkloszowaną poniżej), a także szerokie spodnie. Komplet męskich akcesoriów – z cylindrem, fularem i laseczką – pokazywał, że jest to przebranie, próba naśladowania silnej płci.

George Sand

 

 George Sand

Sand starała się przesuwać obyczajowe granice; chciała większej akceptacji dla obecności kobiet w życiu publicznym. Dlatego używała męskiego pseudonimu (naprawdę nazywała się Amantine Dupin) i przebierała się za mężczyznę, chcąc chodzić do miejsc, których kobiecie nie wypadało odwiedzać. Nie był to jedyny taki przypadek!

Na początku XX wieku inna pisarka i skandalistka z Paryża – Colette –chętnie pokazywała się w smokingu. Ale w jej czasach już chyba więcej w tym było zabawy niż faktycznej potrzeby kamuflowania się podczas wyjść.

2 – sufrażystka z Chicago, 1916 rok

Sufrażystka z Chicago, 1916 rok

W tym samym czasie dzienne zestawy ze spodniami pod długą spódnicą nosiły amerykańskie sufrażystki. W ich wypadku ten dziwaczny strój miał stopniowo oswajać konserwatywne społeczeństwo z wizją kobiety w męskim ubiorze. Paradowanie w spodniach wciąż było uznawane za obrazę moralności.

3 – Marlene Dietrich we fraku w filmie Maroko, 1930 rok

Marlene Dietrich we fraku w filmie „Maroko”, 1930 rok

Gwiazdy inne niż wszystkie

Lata 30. XX wieku to okres przełomowy. Z męskim ubiorem obnosiły się wówczas dwie wielkie gwiazdy. Właściwie to dzięki nim klasyczny garnitur damski na dobre zaistniał w zbiorowej wyobraźni.

Pierwsza z tych gwiazd to wszechstronnie utalentowana Marlene Dietrich, która wprost hipnotyzowała odbiorców swoją grą, śpiewem i oczywiście wyglądem. Często nosiła bardzo kobiece ubrania – futra, zdobne kapelusze, oszałamiające suknie balowe, skąpe stroje sceniczne odsłaniające nogi. Zadziwiała śmiałością tych stylizacji. Ale wcale nie mniejsze wrażenie – przez kontrast – robiły jej występy we fraku albo noszone na co dzień garnitury.

4 – Dietrich w dziennym garniturze, 1933 rok

Dietrich w dziennym garniturze, 1933 rok

W tamtych czasach nikt by się nie spodziewał spotkać damę w takim stroju. Na zdjęciach widać Dietrich między innymi w garniturze z grubej wełny, skrojonym w zasadzie po męsku. Nie jest to jednak przebranie, rzecz pożyczona od partnera, ale uszyta na miarę. Marynarka została idealnie dopasowana do biustu, talii i bioder.

5 – kolejny garnitur Dietrich w tak zwanym stylu wiejskim, 1935 rok

Kolejny garnitur Dietrich w tak zwanym stylu wiejskim, 1935 rok

Nie ma to nic wspólnego z karykaturalnymi garsonkami, które nas prześladują. Chodzi mi o te w krzykliwych kolorach, zrobione z błyszczących materiałów i pełne ozdóbek. Styl Dietrich to przeciwny biegun. Szerokie spodnie z mankietami, duże klapy marynarki, koszula i krawat – wszystko to tworzy wizerunek kobiety silnej, zrównoważonej i aktywnej. Czującej się w męskim świecie automobili równie dobrze jak na scenie rozświetlonej jupiterami.

6 – Katharine Hepburn w filmie Sylvia Scarlett z 1935 roku

Katharine Hepburn w filmie „Sylvia Scarlett” z 1935 roku

Druga gwiazda kojarzona z damskim garniturem to Katharine Hepburne. Gdy w Hollywood na topie był typ femme fatale w powłóczystej sukni, ona chętnie nosiła nieco luźne garnitury skrywające damską figurę. I to ją wyróżniało – wyglądała zupełnie inaczej niż pozostałe piękności złotej epoki kina. Czasem nosiła koszulę o męskim kroju z krawatem, ale częściej wybierała fantazyjne kołnierze i apaszki. Wizerunek sceniczny Hepburn pokrywał się z prywatnym. Dzięki temu błyskawicznie zyskała rozpoznawalność – wszędzie pokazywała się w garniturach.

7 – Hepburn w filmie Filadelfijska opowieść z 1940 roku

Hepburn w filmie „Filadelfijska opowieść” z 1940 roku

Miało to wszystko posmak skandalu, ale też wiele osób było zachwyconych. Propozycje dwóch gwiazd przygotowały grunt pod współczesną akceptację damskiego garnituru. Dzisiaj inspirujemy się raczej stylem Dietrich, ale Katharine Hepburn mocno oddziałała na modę lat 80.

8 – Garsonka nawiązująca do sylwetki X propagowanej przez Diora, Londyn, 1951 rok, fot. Toni Frissel

Garsonka nawiązująca do sylwetki X propagowanej przez Diora, Londyn, 1951 rok, fot. Toni Frissell

Niecodzienny styl

Lata 40. to okres, w którym moda damska mocno się zmilitaryzowała i upodobniła do męskich krojów. Jednocześnie spodnie wciąż były rzadkością; rewolucja obyczajowa aż tak szybko nie postępowała. Damski garnitur jeszcze się nie przyjął, popularność zyskiwały za to kostiumy złożone z żakietu i spódnicy. Z kolei lata 50. to czas zachwytu kobiecymi kształtami, które podkreślano między innymi za pomocą krojów poszerzających biodra. To nie moda męska była inspiracją dla projektantów.

I wtedy zaczęły się dziać rzeczy bardzo ciekawe. Damski garnitur na przełomie lat 50. i 60. stał się przedmiotem coraz chętniej podejmowanych eksperymentów. Nie był widokiem częstym, ale pokazywały się w nim kobiety ze świata sztuki i showbiznesu albo po prostu te obdarzone nieprzeciętnym gustem, chcące bawić się stylem.

9 – Brigitte Bardot, lata 60.

Brigitte Bardot, lata 60.

Raczej nie naśladowano już Dietrich i Hepburn z ich szarymi i brązowymi garniturami ze zgrzebnych wełen. W modzie były gładsze materiały, często w ciemnych tonacjach. Pojawiały się rozmaite formy. Ciemny garnitur dwurzędowy, w którym pokazywała się Brigitte Bardot, wygląda niemal współcześnie. Zarazem oddaje gusta epoki Beatlesów. Obcisłe spodnie kojarzą się z młodą, szczupłą sylwetką, a marynarka dwurzędowa ma nieco dandysowski charakter. Podobnie nosili się w tym czasie Rolling Stonesi. Oczywiście marynarka Bardot ma kobiecy fason poszerzający biodra. Mimo to szerokie klapy w zestawie z krawatem robią bardzo męskie wrażenie. To ciekawa odmiana po kipiących od kobiecej seksualności rolach Bardot.

pn1

źródło

Francuska gwiazda wielokrotnie wracała później do garniturów. A jeszcze częściej nosiła je Twiggy. Choć kojarzymy ją z dziewczęcymi sukienkami, to jej zdjęcia pokazują, jak wiele moda damska może zaczerpnąć z brytyjskiego krawiectwa męskiego. Twiggy nosiła garnitury zarówno z poważnych tkanin w prążki, jak i z materiałów w przyciągające wzrok kraty. Raz widzimy ją w marynarce dwurzędowej, z nieco przypominającym sukienkę dołem, i w rozszerzanych spodniach. Innym razem ma na sobie modną marynarkę jednorzędową, wąskie spodnie i zabawną kamizelkę. Kolejna sesja zdjęciowa pokazuje Twiggy jako londyńskiego bankiera w obszernej marynarce. To już styl power look.

aaa1

źródło

Ciekawe propozycje miał też Yves Saint Laurent. Najbardziej znana jest kolekcja Le Smoking z roku 1966 – frywolna wariacja na temat męskiego ubioru wieczorowego. Fasony były klasyczne, ale kobiecość udało się wyraźnie zaznaczyć poprzez okrągłe ramiona, spodnie poszerzane dołem oraz dodatki. Zestawy uzupełniano lśniącymi wstążkami wiązanymi jak muchy i koszulami z żabotem. Wyglądało to oryginalnie.

10 – Le Smoking, 1966 rok

Le Smoking, 1966 rok

Oryginalność to słowo klucz, jeśli chodzi o damskie garnitury w latach 70. Nosiło się wtedy rzeczy w krzykliwych, ciepłych barwach i z wielkimi wzorami. Czy zestaw złożony z króciutkiej marynarki i bardzo długich dzwonów można nazwać garniturem? Chyba nie, ale do tej formy nawiązuje. To kolejny rozdział w historii damskiego garnituru.

11 – na Wyspach Kanaryjskich, lata 70. (1)

Na Wyspach Kanaryjskich, lata 70.

Ikoną szalonych lat 70. była Diane Keaton, znana z tego, że rzeczy o męskich fasonach nosiła niedbale i z niezwykłym wdziękiem. Przepadała za szerokimi krawatami i kamizelkami, a na ważne wyjścia wkładała nieraz biały lub czarny garnitur. Do dzisiaj zresztą wraca do męskich fasonów. Według mnie szczególnie zachwycająco wyglądała w filmie „Zagraj to jeszcze raz, Sam” (1972). Marynarka ma klasyczny, a zarazem odważny deseń w czarno-białą pepitę. W przypadku mężczyzny taki wzór byłby kontrowersyjny, ale kobieta może sobie na niego pozwolić na co dzień. Krój marynarki podkreśla ramiona, ale nie likwiduje biustu. I o to chodzi!

12 – Diane Keaton w filmie Zagraj to jeszcze raz, Sam z 1972 roku

Diane Keaton w filmie „Zagraj to jeszcze raz, Sam” z 1972 roku

Czas walki

Lata 80. to okres przełomowy, jeśli chodzi o obecność kobiet w biznesie. Zmienił się także ubiór noszony do pracy. Coraz więcej kobiet, wspinając się po szczeblach kariery, szukało stroju, który pomoże im w codziennej walce o pozycję społeczną i wysokie zarobki. Rezygnowały więc ze staroświeckich sukienek i bluzek, które kojarzyły się z sekretarką albo nauczycielką (taką drogę przebyła Margaret Thatcher, wchodząc do wielkiej polityki). Nastała epoka damskiego garnituru. Normą były również kostiumy prostego kroju, nawiązujące do mody męskiej. Ale one, jak wspominałam, zostały spopularyzowane już przedtem. Natomiast damski garnitur na taką skalę był nowością. Co rano w miastach całego Zachodu wkładały go miliony kobiet.

13 – reklama Ralpha Laurena, lata 80.

Reklama Ralpha Laurena, lata 80.

Jakie były te garnitury? Często takie jak w reklamie Ralpha Laurena – obszerne, z typowo biznesowej tkaniny w prążki, niemal niczym nieróżniące się od męskich. Normą były wielkie poduchy w ramionach i krój całkowicie ukrywający sylwetkę. Wiele osób uważa stylistykę lat 80. za koszmar, jednak zdarzały się ciekawe przykłady.

14 – luźny garnitur od Armaniego, lata 80.

Luźny garnitur od Armaniego, lata 80.

Rzućmy okiem na jedną z propozycji Giorgio Armaniego. Długi i dość luźny krój marynarki pozwala na urozmaicenie całości poprzez kieszenie i kontrastujące guziki. Nie spodziewałabym się, że coś takiego może wyglądać ładnie – a jednak! W ogóle Armani świetnie wtedy wyczuwał rynek. Jego dom mody wziął na celownik właśnie kobiety robiące karierę w biznesie i oferował im kolekcje ubiorów o formalnym i nietuzinkowym charakterze.

15 – asymetryczny garnitur od Armaniego, lata 80.

Asymetryczny garnitur od Armaniego, lata 80.

Moim zdaniem damski garnitur Armaniego z asymetryczną marynarką jest absolutnie olśniewający. Szara tkanina, szpiczaste ramiona, tylko jeden wyłóg i brak dekoltu – wszystko ma niezwykle wyrazisty, a jednocześnie oszczędny charakter. Jest w tym profesjonalizm, ale i seksapil. Warto zwrócić uwagę na wyczucie projektanta przejawiające się w szczegółach. Zamiast ogranych w tamtym czasie maklerskich prążków zastosowano drobną kratkę, która doskonale ożywia ten zgeometryzowany ubiór. Z męskiej mody zaczerpnięto brustaszę (kieszonkę piersiową) i białą poszetkę – to rozwiązanie przełamuje monotonię szarości. Dla mnie to wirtuozeria.

16 – pantsuit z początku lat 90.

Pantsuit z początku lat 90.

W latach 80., a zwłaszcza 90., między innymi pod wpływem Armaniego, przybywa propozycji spod znaku pantsuit. Dla jednych ten termin oznacza dokładnie to samo, co damski garnitur. Dla innych (w tym dla mnie) garnitur powinien mieć marynarkę z klapami i dekoltem. Tymczasem współczesny pantsuit coraz bardziej odbiega od męskiego wzorca, co czasem służy kobiecej sylwetce, a czasem ją szpeci. Niedawno omawiałam kilka interesujących przykładów w artykule o Hillary Clinton.

Mimo wszystko pod koniec XX wieku dominowały damskie garnitury w zachowawczym stylu. Charakterystyczne dla mody biznesowej od lat 80. było unikanie żywszych kolorów; szczególnym uznaniem cieszyły się czerń i szarość. Kwintesencję ówczesnej elegancji widać w teledysku Madonny:

Na dłuższą metę monochromatyczny ubiór noszony do pracy stawał się nudny. W latach 90. ten trend był przełamywany, a czasopisma lansowały damskie garnitury i kostiumy w kolorze czerwonym, błękitnym, zielonym czy nawet żółtym. Można było sobie wyobrażać, że za chwilę stanie się to w pełni akceptowalne i powszechne. Oczywiście mamy przykład Angeli Merkel czy Hillary Clinton, które noszą marynarki w dosłownie wszystkich kolorach tęczy. Ale wciąż za klasyczny garnitur damski uważa się szary lub czarny.

17 – klasyczny garnitur dwurzędowy i garsonki z początku lat 90.

Klasyczny garnitur dwurzędowy i garsonki z początku lat 90.

Trend z lat 80. przyjął się na dobre, to już dzisiaj klasyka. Obecnie dominuje zwyczaj komponowania ubioru formalnego w oparciu o duży kontrast – czyli na przykład czarny garnitur i biała koszula. Ja jednak zostawiłabym taki zestaw na ważniejsze okazje, zwłaszcza wieczorne. Do pracy lepsza będzie stylizacja z mniejszym kontrastem, na przykład szary lub granatowy garnitur damski razem z bluzką albo koszulą w kolorze błękitnym czy różowym. Odpowiednie dodatki pozwolą stworzyć interesującą kompozycję, nie tak zimną i oficjalną jak czerń i biel.

18 – Jennifer Lawrence wygląda elegancko i atrakcyjnie w garniturze od Diora, 2014 rok

Jennifer Lawrence wygląda elegancko i atrakcyjnie w garniturze od Diora, 2014 rok

Przyszłość damskiego garnituru

Dzisiaj zasady dress code’u są poluzowane; nawet w wielkich firmach międzynarodowych rzadko wymaga się klasycznej elegancji. Kostiumy i damskie garnitury nie są koniecznością, ale na pewno pozostaną obecne w naszej codzienności. Te noszone do pracy będą przybierać bezkompromisowe formy – bardzo oszczędne i uniwersalne, wzorowane na męskim garniturze, albo przeciwnie: bardziej odważne i awangardowe. To oczywiście tylko przypuszczenie, ale naprawdę dostrzegam tu potencjał (nie mogę narzekać na brak zainteresowania garniturem Monika Kamińska, który widzicie na zdjęciu głównym wpisu).

Jeśli chodzi o ubiór wieczorowy, myślę, że coraz częściej będziemy widywać kobiety w ciemnych garniturach i smokingach – zarówno w restauracjach, jak i na czerwonym dywanie. A może zwłaszcza na czerwonym dywanie? Jeśli chodzi o sukienki, widzieliśmy już chyba wszystko (włącznie z bardzo skąpymi kreacjami Rihanny i innych gwiazd). Czas na piękne garnitury.

 

baner-poziomy

 

Przejdź do komentarzy
Obserwuj mnie na Instagramie @blackdressesblog

 #morning #newspaper #work Do @talariaspa w weekendy maja wstęp tylko kobiety, co oznacza święty spokój i ciszę, heheh. Genialny pomysł! #relaxtime #talaria #talariaspa #fridayevening
 Sunday morning ;) #sundaymornng #onthebed #relaxtime #prosseco #lazymorning Gotowa na damski weekend w SPA @talariaspa #talaria #talariaspa #spa #relaxtime
 Lazy day @talariaspa #talaria #talariaspa #interiordesign #spa #onthebed #lazyday Razem z architektami pracujemy nad koncepcją nowego butiku! Wygląda na to, że jesteśmy na idealnej drodze do tego o czym zawsze w wystroju sklepu marzyłam! #nowybutik #n7
 Śniadanie w @talariaspa (okay, zjadłam też podwójną porcję jajecznicy, ale nie pasowała mi do zdjęcia :D) #talaria #talariaspa #saturdaymornings #onthetable Wszystkiego najlepszego z okazji Międzynarodowego Dnia Pizzy! #pizzalovers #pizzaismylife #instapizza #pizzamargherita
 #roses #pinkroses #saturdaymornings Sunday morning #sundaymornng #lazymorning #coffeetime