#wyzwanie10jaków

Październik 15, 2014

Siedzicie  sobie właśnie przed kompem. Popijacie herbatkę. Jecie ciasteczka (z braku ciasteczka zadowalacie się straszliwie słodkim lizakiem). Macie obok notes i  długopis? To bierzcie do ręki.

Wróć.

Jest przecież klawiatura, więc nie musicie pisać na kartce. W każdym razie mam dla Was wyzwanie. Podejmiecie je?

Kilka tygodni temu pisałam Wam o tym żeby pomóc Akademii Przyszłości. Generalnie chodzi o dzieci, które z różnych przyczyn mają utrudniony start w w szkole, gorzej im idzie nauka, nie wierzą w siebie, mają trudniejszą sytuację w domu i potrzebują wsparcia. Nie będę się dublować, bo wszystkie informację na temat tego jak można pomóc znajdują się w podlinkowanym tekście. A więc kliknijcie w poprzedni tekst i sprawdźcie czy akurat Wy nie możecie czegoś zrobić.

Dodatkowe  informacje o Akademii Przyszłości znajdziecie również  tutaj.

Najważniejszą informacją dla tej notki jest to, że Akademia Przyszłości szuka tutorów, czyli osób, które regularnie, przez cały rok szkolny będą wspierać dzieci.

Ale…

Jednorazowy strzał jest tylko jednorazowym strzałem. Napisałam notkę, inni blogerzy też napisali. Szkoła się zaczęła. Ktoś się zgłosił, ktoś wpłacił.

Ktoś bardziej ruszył głową. A tym kimś jest Janek z bloga StayFly, który wymyślił #wyzwanie10jaków, czyli gimnastykę umysłową, dzięki której możemy w ciekawy sposób po raz kolejny napisać o Akademii Przyszłości. I znaleźć kolejne osoby do pomocy dzieciakom!

#wyzwanie10jaków

 

Jaki to takie zwierzątka. Ale również to najbardziej oczywiste porównania, które możemy znaleźć w języku polskim.

Wyzwanie polega na tym żeby przerobić je na coś bardziej kreatywnego. Pomyśleć, wybrać inną drogę. Zrobić to, co robi tutor z Akademii Przyszłości, kiedy pokazuje dziecku, że jest więcej niż jedno wyjście z sytuacji.

Do dzieła!

1. Klnie jak szewc. Klnie jak Marek Roman w „Piosence o Kwiatach”

2. Zabiera się jak pies do jeża. Zabiera się jak ja do jedzenia czosnku.

3. Proste jak drut. Proste jak spaghetti.

4. Idzie jak krew z nosa. Idzie jak przelew za akcję reklamową na blogu. No dobrze, to jest odpowiedź Janka, a nie moja. Ale jest taka wspaniała! Okay, okay. Moja brzmiałaby –  Jedzie jak GLS z przesyłką.

5. Brzydki jak noc listopadowa. Brzydki jak różowe futerko ombre z cekinami i turkusową podszewką w czaszki.

6. Nudne jak flaki z olejem. Nudne jak awangardowa, uwspółcześniona, łamiąca schematy 10 godzinna sztuka w teatrze.

7. Kłamie jak z nut. Kłamie jak student na ćwiczeniach („Tak, czytałem ten artykuł”).

8. Wyskoczył jak Filip z konopi. Wyskoczył jak klej z butów.

9. Tani jak barszcz. Tani jak ostropest plamisty.

10. Siedzi cicho jak mysz pod miotłą. Siedzi cicho jak Włoch z ustami pełnymi pizzy.

 

Uwaga, uwaga! To jeszcze nie koniec akcji. Po pierwsze nominuję Was wszystkich do wpisywania swoich jaków w komentarzach.

Ale przede wszystkim nominuję Karolinę, Kasię i Klaudynę. Macie 24 godziny na napisanie swoich jaków. Jeżeli tego nie zrobicie to wpłacacie 10 zł na Akademię Przyszłości. A najlepiej jeśli zrobicie jedno i drugie. Zwłaszcza, że dostaje się taki fajny list później.

Działajmy!