(Pierwsze) cztery miejsca, które trzeba zobaczyć w Mediolanie

Grudzień 5, 2013

Cztery miejsca, milion zdjęć. Ale to Włochy, tutaj wszystko można.

Pierwotnie miał to być post „8 miejsc, które trzeba zobaczyć w Mediolanie”, ale wyszedł tak długi, że myszki mogłyby się Wam popsuć od przewijania w dół. Podzieliłam go więc na pół i mam nadzieję, że dzięki temu uda mi się bardziej zwrócić uwagę na to, że Włoch nigdy za dużo. A tymczasem przechodzimy do rzeczy.

1. Ca’ Granda – dawny szpital miejski

Zacznę nietypowo, bo od zabytku, który raczej nie kojarzy się z Mediolanem. W zasadzie nie mam tam niczego co wywołuje efekt „wow”, albo koniecznie każe odwiedzić to miejsce. Trochę przypadkowo skierowałam się do Ca’ Granda zaraz po przybyciu do Mediolanu i muszę przyznać, że niezwykle mnie to miejsce zainteresowało. Aktualnie w tym budynku mieści się uniwersytet, więc dużej ilości osób latem tam raczej nie ma. Można sobie próbować wyobrażać jak kiedyś leczono tam ludzi. A leczono spektakularnie, bowiem Ca’ Granda był w XV wieku bardzo nowoczesnym szpitalem – posiadał on oddzielne skrzydła dla kobiet oraz dla mężczyzn i każde miało swoją izbę chorych. Ciekawe jak długie były kolejki ;) Na zdjęciu głównym widzicie już teren, który znajduje się dookoła szpitala. Ładnie tam.

1 _MG_1454 _MG_1457 _MG_1442 _MG_1437

Jeżeli zdecydujecie się zobaczyć szpital to przy okazji warto zerknąć również na Torre Velasca – budynek mieszkalno-biurowy, który w latach 50 XX wieku był podobno symbolem nowoczesnego Mediolanu. Patrzyłam, patrzyłam i jakoś nie mogłam w to uwierzyć.

3

_MG_1523

2. Duomo