Przyznaję się bez bicia, że zanim zaczęłam zajmować się ubraniami, miałam dość dziwne wyobrażenie o szyciu na miarę. Kojarzyło mi się ono z kiczowatymi sukienkami weselnymi (w kolorze pomarańczowym i koniecznie z dużą ilością kwiatowych aplikacji), które krawcowa szyje dla połowy wsi, bo Kasia z Pawłem biorą ślub, więc każda ciocia chce wyglądać najpiękniej.
Echhh, niezbyt mądra ja.
Szara wełniana flanela na zimową sukienkę dla klientki. Mamy absolutnie boskie, miękkie i cieplutkie flanele w cenie 380 zł za metr bieżący, więc jeśli szukasz czegoś bardzo wygodnego, ale jednocześnie eleganckiego, to bardzo polecam. Wychodzą z niej przepiękne spodnie, sukienki, spódnice, a nawet kamizelki!
Cóż, teraz biję się w pierś i przeklinam stereotypy oraz swoje ubogie myślowo horyzonty sprzed lat. Nie od razu Kraków zbudowano. Wszyscy przecież uczyliśmy się kiedyś, czym się różni wełna od poliestru. Potem u mnie przyszedł czas na realizowaną bez kompromisów markę odzieżową. Dojście do szycia na miarę było dla mnie naturalnym etapem rozwoju. Obecnie nie wyobrażam sobie swojej garderoby bez ubrań szytych na miarę, a wizja pomarańczowej sukni została zastąpiona perfekcyjnie dopasowaną bordową sukienką w stylu power dressing. Sukienką, którą Claire Underwood chciałaby ze mnie zedrzeć i zabrać do swojej garderoby.
Wszystkie marynarki oraz płaszcze w wersji bespoke (szycie od zera na wymiar klienta) szyte są u mnie jako full canvas, czyli całkowicie na płótnie. Płótno to ten beżowy materiał, który wszywany jest pomiędzy tkaninę zasadniczą a podszewkę. To najbardziej prestiżowa, a jednocześnie najbardziej pracochłonna technika szycia miarowego, dzięki której jesteśmy w stanie uzyskać idealnie leżące ubranie.
Kiedy pisałam notkę o tym, że szycie na miarę będzie dostępne w moim sklepie, byłam przygotowana na umiarkowane zainteresowanie. Usługa powstała na wyraźną prośbę klientek (zresztą na długo przed notką, której nie miałam czasu napisać), ale wtedy było to zaledwie kilka osób. Szaleństwo zaczęło się później. Najpierw planowałam wypromować szycie miarowe uszytą dla siebie czerwoną sukienką wieczorową z odkrytymi plecami. Nie mogłam doczekać się jej sesji zdjęciowej. Mieliśmy ją zrealizować w czerwcu. Trochę się śmieję, kiedy o tym myślę, bo jest koniec listopada, a ja dopiero teraz wrzucam te zdjęcia. Ogromnie się cieszę, że robię to tak późno, bo mieliśmy tyle projektów do uszycia dla klientek, że zabrakło czasu na mój. To sukces!
Szara flanela wybrana przez klientkę na jesienną sukienkę.
Po kilku pierwszych zamówieniach wiedziałam już, że będzie lepiej, niż się spodziewałam. Prawdziwy szok miałam jednak przeżyć dopiero, przyjmując od kilku klientek zlecenia nie na uszycie jednej sukienki, ale na wymianę prawie całej garderoby. Teraz jestem pewna, że szycie na miarę przeżywa w tej chwili swój powrót na rynek, a ja stoję w samym środku tego procesu. Doradzam przy wyborze tkanin, konsultuję kroje i analizuję wykończenia. Oraz bardzo często odpowiadam na pytanie: „Dla kogo tak naprawdę jest szycie miarowe?”.
Jeśli Ciebie też to interesuje, chętnie opowiem o tym na przykładzie klientek, które do mnie przychodzą.
Podszewka wybrana przez klientkę do marynarki. Podszewki z zewnątrz w ogóle nie widać, więc nikt poza właścicielem o niej nie wie. Tego typu podszewek mamy kilkadziesiąt różnych wzorów. Można szaleć!
DLA KOGO JEST SZYCIE NA MIARĘ?
1. Dla osób, które nie chcą marnować czasu na zakupy
Nie da się ukryć, że w sieciówkach nie ma tego, czego szukasz. Nigdy nie było i nigdy nie będzie. Zwłaszcza jeśli mówimy o klasyce, najwyższej jakości i idealnym dopasowaniu. Możesz zmarnować całe dnie na wędrówki po sklepach. Przeglądać, szukać rozmiaru, koloru, przymierzać, odwiedzać kolejne sklepy. Czyli tracić czas. Możesz też jednak umówić się na szycie miarowe. Powiedzieć, czego chcesz, i to dostać.
Klientki, które szyją na miarę, wiedzą, że czas to pieniądz (albo sen). Wolą poświęcić go na swój rozwój, pracę albo relaks. A po ubrania przychodzą tam, gdzie dostaną dokładnie to, czego oczekują.
Po lewej: rękaw Perfect Summer Dress (wyprzedana chabrowa sukienka) w wersji błękitnej. Po prawej: rękaw z rozcięciem (w sukience całkowicie według projektu klientki).
2. Dla osób, które szukają bardzo konkretnego produktu
Wymyśliłaś dla siebie czerwoną marynarkę bez podszewki? Zieloną flanelową sukienkę? Niebieską tweedową spódnicę? A może granatową jedwabną bluzkę? Obecnie korzystam z kilku tysięcy tkanin z najbardziej renomowanych tkalni na świecie (Scabal, W.Bill, HFW). Regularnie dodajemy nowe próbniki. Mam wełnę na każdą porę roku i ogromny wybór bawełny na koszule. Do tego jedwab, len itp. Wszystko, czego potrzebujesz, by stworzyć najwyższej jakości garderobę. Wybór kroju, koloru i tkaniny należy całkowicie do Ciebie. Twoje wymarzone ubranie jest w zasięgu ręki.
Moje oczka w głowie – jedwabie, z których szyjemy bluzki i sukienki na miarę.
3. Dla osób, których ubrania nie interesują
Część moich klientek potrzebuje spójnej garderoby, w której ubrania nie tylko będą do siebie pasować, lecz także wywoływać odpowiedni efekt w pracy (np. kiedy jesteś dyrektorem dużej firmy). Tylko że klientki nie chcą mieć z „ciuchami” nic wspólnego. Nie interesuje ich szukanie idealnego szarego odcienia ani debatowanie nad tym, czy lepsza będzie marynarka jednorzędowa, czy dwurzędowa. Muszą się w coś ubrać, bo przecież w dresie chodzić nie będą, ale na tym kończy się ich zainteresowane modą. I słusznie. Niech każdy robi to, co lubi. Ja lubię szycie na miarę, więc po prostu przeprowadzam klientkę przez cały proces. Oczywiście ustalamy podstawy i nie szyjemy jej minispódniczki w panterkę, ale generalnie jest tak, że jeśli klientka nie chce się niczym zajmować, to wcale nie musi. Dopasujemy, wybierzemy i pomożemy we wszystkim. W poprzednim akapicie chwaliłam się, że mam kilka tysięcy tkanin do wyboru i jestem w stanie uszyć każdy krój. Ale wiem też, że to nie sztuka mieć dużo tkanin. Sztuką jest pomóc klientowi uszyć, to czego potrzebuje. I moja firma to właśnie robi.
Szara flanela na spodnie dla klientki i zielona tkanina całoroczna na marynarkę dwurzędową.
4. Dla osób, które cenią sobie jakość, nie ilość
Mam wrażenie, że to jest jeden z największych frazesów ostatnich lat, jednak użyję go tutaj. Jeśli ktoś decyduje się na szycie miarowe, to jest to ostateczne potwierdzenie, że nie kolekcjonuje ubrań tylko po to, żeby mieć ich jak najwięcej. Wynika to z prostego powodu: ręczne zszycie ubrania na miarę trwa (więc slow fashion pojawia się mimochodem).
Do klasycznego szycia na miarę potrzebny jest krawiec z ogromnym doświadczeniem nie tylko w obsługiwaniu maszyny, lecz także (a może przede wszystkim) w konstrukcji i z wiedzą z materiałoznawstwa. Nie każdy potrafi zszyć marynarkę w wersji full canvas (czyli ręcznie na płótnie). Nie każdy jest w stanie uformować sukienkę z tropical wool (sucha, trudna w szyciu tkanina, ale dzięki temu bardzo przewiewna). I w końcu: nie każdy potrafi dopasować formę ubrania do sylwetki klienta. Praca nad takimi detalami wymaga czasu. Szycie na miarę jest najbardziej luksusową formą ubierania się, więc tutaj pracujemy na jakość, a nie na tempo.
Kolejna nietypowa podszewka w marynarce. Jak widać, czarny nie musi być nudny!
5. Dla osób, które chcą poprawić proporcje swojej sylwetki
Szycie miarowe jest bardzo komfortowe. Klientka mówi, jak ma wyglądać jej ubranie, a ja razem z główną krawcową dopasowuję je do jej sylwetki. Dzięki temu, że cięcia oraz zaszewki dobierane są za każdym razem indywidualnie, istnieje możliwość pokreślenia autów oraz ukrycia mankamentów danej osoby. Jeśli więc marzysz o wyeksponowaniu talii, wymodelowaniu bioder oraz ukryciu ramion, to właśnie szycie na miarę pozwoli Ci zawrzeć wszystkie te elementy w jednym ubraniu.
Biały jedwab na kopertową bluzkę dla klientki.
6. Dla osób, dla których ważna jest tkanina
Bardzo dbam o to, żeby – nie tylko w szyciu na miarę, lecz także w kolekcji ready to wear – korzystać z najwyższej jakości materiałów. Dlatego szyję wyłącznie z naturalnych tkanin pochodzących od sprawdzonych, znanych na całym świecie producentów. Zdarzają mi się klientki, które przychodzą do mnie z sukienkami innych marek i mówią, że chciałyby coś o podobnym odcieniu, ale nie z poliestru. Nie chcę teraz lamentować nad rzeczywistością i komentować poczynań firm szyjących drogie rzeczy z bardzo tanich tkanin. Niech każdy prowadzi swój biznes po swojemu. Jednak nie ukrywam, że cieszę się, iż coraz więcej osób orientuje się, że w pewnej cenie warto wymagać przede wszystkim jakości, a nie tylko metki.
Tkanina na zimową spódnicę dla klientki.
7. Dla osób, które chcą mieć niepowtarzalne ubrania
Jeśli wymyślisz sobie swój niepowtarzalny wzór i wybierzesz do niego tkaninę, możesz być pewna, że nie spotkasz nikogo innego w takim ubraniu. Projekt klientki jest projektem klientki i nigdy nikomu nie zostanie uszyty po raz drugi.
Harris – jedna z wysp wchodzących w skład archipelagu Hebryd, położonego na północny zachód od Szkocji. Charakterystyczne dla tych wysp bardzo ciepłe i grube tkaniny, cenione ze względu na wysoką jakość i wytrzymałość, nazwano Harris Tweed. Jak łatwo się domyślić, na rynku nie brakowało podróbek. W roku 1993 Parlament Zjednoczonego Królestwa objął ochroną prawną tkaniny tweedowe produkowane na Hebrydach z czystej wełny dziewiczej, w zgodzie z określonymi normami. Zastrzeżono dla nich nazwę Harris Tweed.
W szyciu na miarę mamy dostępny oryginalny Harris Tweed. Bardzo polecamy go wszystkim, którzy zimą wiecznie marzną.
8. Dla osób, którym często zmienia się sylwetka
Szycie miarowe zapewnia ten komfort, że jeśli przytyjesz w biuście, a schudniesz w talii, to powiększymy Ci Twoją sukienkę od pasa w górę, a zmniejszymy od pasa w dół. Wszystko szyte jest z zapasami i zawsze bierzemy pod uwagę, że klientka za pół roku może wyglądać całkowicie inaczej. Takiego komfortu nie ma nigdzie indziej. (Okay, może poza moimi gotowymi produktami, które również są szyte tak, żeby w poprawkach krawieckich można było zmieniać je w dowolny sposób). To naprawdę ma być ubranie na lata.
Przychodzą do mnie różne klientki. Jedne wiedzą dokładnie, czego chcą, i mają zdjęcia, przykłady, swoje ubrania, wymyślony każdy element. Drugie nie mają zielonego pojęcia, o co im chodzi – poza tym, że ma to być czerwona sukienka. Radzimy sobie ze wszystkim.
W szyciu na miarę bardzo dużo ustalamy podczas pierwszej przymiarki, która tak naprawdę jest już drugim spotkaniem. Więc nawet jeśli nie do końca jesteś pewna, jak Twoje ubranie ma wyglądać, nie musisz bać się przychodzić na pierwsze spotkanie. Zapraszamy! Możesz nawet spróbować słownie opisać albo pokazać, o co Ci chodzi. Zrozumiemy. A kiedy już staniesz w swoim wymarzonym ubraniu przed lustrem, to jestem pewna, że od razu będziesz miała pomysł na kolejne. Jakość uzależnia.
Guziki do płaszczy i marynarek oraz kaszmir na płaszcz na miarę.
***
Umów się na spotkanie, wysyłając e-mail: kontakt@monikakaminska.com
lub dzwoniąc pod numer telefonu: +48 531 880 233.
Oficjalnie pracujemy od poniedziałku do piątku w godz. 10:00–18:00, ale przymiarki klientów miarowych realizujemy również po godz. 18:00 oraz w soboty. Wszystko dla Twojego komfortu!
***
A na sam koniec (i początek) wspomniana wcześniej czerwona sukienka szyta na miarę.
Pingback: Czerwony płaszcz kaszmirowy szyty na miarę | BLACK DRESSES – blog lifestylowy()
Pingback: [PO KOREKCIE] RTW, MTM i bespoke – trzy pojęcia, które MUSI znać każda elegancka kobieta | BLACK DRESSES – blog lifestylowy()
Pingback: RTW, MTM i bespoke – trzy pojęcia, które MUSI znać każda elegancka kobieta | BLACK DRESSES – blog lifestylowy()
Pingback: Dla kogo jest szycie na miarę?()
Pingback: Klasyczna sukienka za kolano | BLACK DRESSES – blog lifestylowy()