Wiskoza – jaka jest naprawdę

Październik 2, 2015

Oddycha nie gorzej od lnu, może udawać zarówno jedwab, jak wełnę. Powstaje z surowca roślinnego, ale należy do materiałów sztucznych. Brzmi dziwnie? Już wyjaśniam!

Wiskoza to substancja powstająca z celulozy uzyskanej ze zwykłego drewna. Potrzebny jest do tego skomplikowany proces technologiczny. Dlatego wiskozę zalicza się do włókien roślinnych, ale też do sztucznych. Zawiłości tych podziałów krótko wyjaśniałam w ogólnej notce o materiałach odzieżowych.

W każdym razie trzeba wiedzieć, że sztuczne nie oznacza złe – wiskoza jest najlepszym przykładem, bo należy do bardzo higienicznych włókien. W tej notce opowiem o jej właściwościach, metodach konserwacji i zastosowaniach. Ale zacznę od paru uwag na temat produkcji wiskozy.

Produkcja

Celuloza to kluczowy budulec wielu roślin. Bardzo efektywnie można ją pozyskać z drzew – na potrzeby przemysłu włókienniczego wykorzystuje się głównie świerk, sosnę i buk. Wytwarzanie wiskozy w początkowej fazie przypomina produkcję papieru. Drewno jest rozdrabniane i robi się z niego masę formowaną w arkusze.

 

 

 

 • Zdecydowanie bardziej jej zaufam. Nie wiem czy słyszałaś, ale H&M zdecydował się być bardziej eko i za jakiś czas (nie pamiętam jaki) wszystkie poliestry ma zastąpić wiskoza. Ale to chyba nie będzie ta, o której piszesz..

  Pozdrawiam!

 • Bardzo lubię nosić wiskozę, ale denerwuje mnie właśnie ta trudność w jej pielęgnacji. O ile pranie w niskich temperaturach nie jest problemem, to już suszenie w pozycji rozłożonej średnio mi odpowiada. Zwłaszcza, gdy mam koty, które tylko czekają, żeby coś im rozłożyć w taki właśnie sposób :) Poza tym już kilka dzianin wiskozowych musiałam przestać nosić, bo się okropnie odkształcały z biegiem czasu. Bluzki i sukienki zaczęły wyglądać jak worki. Natomiast rzadko kiedy spotykam się z tkaniną wiskozową. Ostatnio chyba w podszewce Twoich sukienek, a wcześniej chyba nigdy.

 • Wiskoza to mój duży ulubieniec obok jedwabiu i kaszmiru. Generalnie wyznaję zasadę, że wolę mieć mniej ubrań, a dobrej jakości :)

 • Venusian*Glow

  Wiskoza to chyba moja ulubiona tkanina, i do tej pory nie mialam problem z pilegnacja — z tym ze ja wszystkie moje ubrania piore na delikatnym programie.

 • Wiskozę omijam szerokim łukiem – do tej pory wszystkie moje wiskozowe ubrania przegrywały pod względem jakości chyba ze wszystkim prócz akrylu (a to chyba najgorszy z najgorszych materiałów ;)) i tak jakoś się zraziłam. Z materiałów sztucznych zdecydowanie najbardziej lubię lyocell, który świetnie imituje bawełnę, a do tego odnoszę wrażenie, że jest niezniszczalny ;) Poza tym, słyszałam, że jest dużo bardziej ekologiczny od wiskozy, bo to trzecia generacja sztucznych materiałów, czy coś takiego i cokolwiek to oznacza ;)

You deserve the best

Wrzesień 20, 2017

Z ogromną przyjemnością przedstawiam kampanię promującą butik Monika Kamińska & ZACK ROMAN przy ulicy Niecałej 7 w Warszawie. Jej celem było przybliżenie pracy butiku. Pokazujemy jak wybieramy tkaniny, zdejmujemy miarę, doradzamy w wyborze gotowych ubrań. Naszym marzeniem było stworzenie dla klientów przestrzeni, która będzie nie tylko sklepem, ale przede wszystkim miejscem, w którym przyjemnie spędza się wolny czas. Wierzymy, że to się udało! Zdjęcia: Bujak Studio.Za udział w sesji dziękujemy En Casa.

You deserve the best.

Niecała 7, Warszawa

pon.-pt: 11.00 – 19.00

sob: 11.00 – 15.00

Ubranie zaczyna się od tkaniny. To ona nadaje mu charakteru i przeznaczenia. Sprawia, że możesz poczuć się formalnie lub casualowo – Ty wybierasz, na co masz ochotę. Następna jest konstrukcja, która tworzy ramy sylwetki, oraz precyzyjnie wykonane detale, które podkreślą Twój indywidualny charakter. Dlatego w butiku przy Niecałej 7 materiały od renomowanych producentów, takich jak Scabal, Drago czy Huddersfield, łączymy z nowoczesnym krawiectwem.
Oferujemy Ci tylko najlepsze rozwiązania. Nie poddajemy się presji sezonowości i szybkich trendów. Wierzymy w ubrania, które będą służyć Ci przez dłuższy czas. Wiemy, że każda minuta jest cenna, a rano masz na głowie ważniejsze rzeczy niż wybór stylizacji. Z tego powodu tworzymy dla Ciebie spójną garderobę. W każdej chwili możesz uzupełnić ją o nowe modele, które będą pasować do pozostałych. Dzięki temu nie musisz martwić się, że nie masz się w co ubrać. Jednak gdybyś naprawdę nie miała – nasz adres znasz. Butik jest dla Ciebie.

 

 

 

Przejdź do komentarzy
Obserwuj mnie na Instagramie @blackdressesblog

 Paris ❤ #paris #ruecremieux #pinkmood #architecture #parisarchitecture Hit czy kit? Ja się zakochałam Są też ekstremlanie wygodne @jeffreycampbell #jeffreycampbell #shoes #instashoes
 #sunflowers #instaflowers #poland New in #theordinary #newin #minimalism
 ♥ #wedding #weddingtime #instaflowers #nature #vscolife Czuję, że dzisiaj bez hydrantu z kawą się nie obejdzie ☕☕☕ #mondaymorning #coffee #morningroutine #morningcoffee
 Tea time #teatime #vscolife #vscoflatlay #inspo #flowerslovers #flowers #mood
 #autumn #autumnmood #mood #warsawgram #warsaw #warsaw #warsawgram #mood #sundaymood