Wiskoza – jaka jest naprawdę

Październik 2, 2015

Oddycha nie gorzej od lnu, może udawać zarówno jedwab, jak wełnę. Powstaje z surowca roślinnego, ale należy do materiałów sztucznych. Brzmi dziwnie? Już wyjaśniam!

Wiskoza to substancja powstająca z celulozy uzyskanej ze zwykłego drewna. Potrzebny jest do tego skomplikowany proces technologiczny. Dlatego wiskozę zalicza się do włókien roślinnych, ale też do sztucznych. Zawiłości tych podziałów krótko wyjaśniałam w ogólnej notce o materiałach odzieżowych.

W każdym razie trzeba wiedzieć, że sztuczne nie oznacza złe – wiskoza jest najlepszym przykładem, bo należy do bardzo higienicznych włókien. W tej notce opowiem o jej właściwościach, metodach konserwacji i zastosowaniach. Ale zacznę od paru uwag na temat produkcji wiskozy.

Produkcja

Celuloza to kluczowy budulec wielu roślin. Bardzo efektywnie można ją pozyskać z drzew – na potrzeby przemysłu włókienniczego wykorzystuje się głównie świerk, sosnę i buk. Wytwarzanie wiskozy w początkowej fazie przypomina produkcję papieru. Drewno jest rozdrabniane i robi się z niego masę formowaną w arkusze.

 

SZUKASZ UBRAŃ Z NATURALNYCH TKANIN? POZNAJ MOJĄ MARKĘ HTTP://MONIKAKAMINSKA.COM

 

 

Dalej pod wpływem ługu sodowego i innych substancji arkusze nabierają odpowiednich właściwości. Ostatecznie przetwarza się je w ciecz o konsystencji miodu. Po odfiltrowaniu wiskoza – bo tak się ten płyn już wtedy nazywa – jest cienkimi strumykami wlewana do kwasu siarkowego. Podczas tej kąpieli… zastyga w nić!

Z takiego surowca produkuje się przędzę, której, zależnie od potrzeb, można nadać bardzo zróżnicowane właściwości. Oczywiście da się wyróżnić kilka stałych cech wiskozy. I teraz więcej na ten temat.

Właściwości wiskozy i metody konserwacji

Trudno o materiały oddychające lepiej od wiskozy. To jej największa zaleta. Ubrani w cienką koszulę z wiskozy odczujemy każdy podmuch wiatru.

Poza tym wiskoza dobrze chłonie wilgoć. To znaczy, że nasz pot zostanie zatrzymany przez ubranie, zapewniając nam komfort. Jak widać, wiskoza fantastycznie nadaje się na lato. Ale często nosimy ją także zimą, nie zawsze świadomie, o czym za chwilę.

Wiskoza ma dwie podstawowe wady – łatwo się gniecie i jest dość podatna na odkształcenia. Może się skurczyć w gorącej wodzie. Poza tym, jeśli ubranie jest ciężkie, po praniu trzeba je suszyć na płasko, żeby się nie rozciągnęło.

Materiały wiskozowe generalnie są wrażliwe na pranie. Należy uważnie sprawdzać metki. W wielu wypadkach nakazują one prać w niskich temperaturach albo chemicznie.

Wiskozę trzeba chronić przed pleśnią. Przed włożeniem do szafy warto pozostawić ubranie na wierzchu, żeby wilgoć odparowała, nawet po krótkotrwałym użyciu. Mimo niewielkich niedogodności zdecydowanie warto korzystać z wiskozowych materiałów.

Zastosowania

W końcowej fazie produkcji wiskoza przybiera różne formy. Mówi się czasem, że jest zamiennikiem bawełny i rzeczywiście może ją imitować. Ale to tylko część prawdy, bo w procesie wykańczania włókna wiskozowego równie dobrze można mu nadać cechy jedwabiu (połysk, tzw. chłodny chwyt) czy wełny (puszystość, miękkość). I naprawdę trzeba czytać metki, bo nie tak trudno się nabrać.

Nie zrozumcie mnie źle, w wiskozowej domieszce nie ma nic złego. Przeciwnie – jedwabna koszula zacznie dzięki niej lepiej oddychać, a wełniana marynarka przestanie drapać. No ale trzeba wiedzieć, co kupujemy.

Często się też zdarza, że wiskoza jest domieszką do poliestrowych ubrań. To dzięki niej nie dusimy się w tych niezbyt przyjemnych tkaninach. Przynajmniej nie od razu.

Jako tani zamiennik jedwabiu wiskoza jest na masową skalę wykorzystywana na podszewki. Dzięki odpowiedniemu wykończeniu staje się śliska i bardzo przyjemna w dotyku. A że tkanina z wiskozy oddycha i chłonie wilgoć dużo lepiej niż jedwabna, nadaje się do tej roli doskonale. I właśnie w postaci podszewki nosimy ją także zimą.

Ale wiskoza występuje też w formie samodzielnej. Jako stuprocentowa tkanina lub gęsta dzianina, która niczego nie imituje. Często ma wtedy matową powierzchnię, dość charakterystyczną. Trudno byłoby osiągnąć identyczny efekt na bazie innego włókna. Zawsze to jakieś urozmaicenie w naszej garderobie, więc warto poszukać takiej właśnie wiskozy.

Podsumowując, wiskoza to włókno uniwersalne – i szkoda, że niedoceniane. Można z niego otrzymać spory wachlarz różnych materiałów. Niskie koszty produkcji i dobre właściwości higieniczne sprawiają, że wiskoza to bardzo przydatny produkt. Chociaż należy do włókien sztucznych, jest miła dla skóry i wcale nie sprzyja poceniu.

 

SZUKASZ UBRAŃ Z NATURALNYCH TKANIN? POZNAJ MOJĄ MARKĘ HTTP://MONIKAKAMINSKA.COM

 


Inne notki o podobnej tematyce:

Materiały odzieżowe – wprowadzenie

Jedwab naturalny – właściwości, zastosowanie, historia

Wełna na lato o zimę

 

SZUKASZ UBRAŃ Z NATURALNYCH TKANIN? POZNAJ MOJĄ MARKĘ HTTP://MONIKAKAMINSKA.COM